Resultat Borlängemästerskapen


 
Äldre herr veteraner
1 S-O Holmbergs Smedjebacken 5840g
2 Rainer Funestig Grängesfirren 5544 g
3 Lars wadlund Leksandsfirren 4238 g
4 Kent Lötgren Silverfiskarna 4195 g
5 Jan-Jmge Fiek Flugan 4158 g
6 Lars Gullstrand Lingheds SFK 3964 g
7 Mats Johansson Vimmerby AFK 3874 g
8 Finn Gentehernko Falun 3754 g
9 Tore Eriksson Tunabygden 3716 g
10 J-O Lindgren Falubygden SFK 3608 g
11 Siloe Stridh Gullningens SFK 3568 g
12 K-E Gustavsson Smedjebacken 3516 g
13 Christer Frisk Rimforsa FK 3370 g
14 Tore Helmersson AFK Flugan 3356 g
15 Kort-Johan Nilsson Hofors 3212 g
16 Kurt Granat 3098 g
17 Ove Bodin Gnesia SFK 3050 g
18 Oravi Hhonen Fagersta 2782 g
19 Ove Engbom Norberg 2564 g
20 Johan Arvidsson BSFK 2462 g
21 Våge Vibeck Ingestod 2338 g
22 Åke Blander Södertälje 2324 g
23 Ingermar Eriksson Borlänge 2288 g
24 Tommy Fransson FK Klykan 2246 g
25 Benny Forsberg Simpan Ronneby 2195 g
26 Dan Petterson Ingelstad 2178 g
27 Bernt johansson Falubyggden 2162 g
28 Kjell Hellström Borlänge SFK 2010 g
29 Tommy Elfving borlänge 2008 g
30 Svea Eriksson Grängesfirren 1724 g
31 Lars Rinaldo Katrineholm 1690 g
32 Sixten Blom Grängesfirren 1678 g
33 Bernth Andersson FK Knallen 1638 g
34 Anders westman 1576 g
35 ? 1566 g
36 Rolf Lindfors Torsåker 1558 g
37 Bosse Hermansson Knallen 1534 g
38 Hans Linden Borlänge 1438 g
39 Lasse Ohlsson Silverfiskaren 1414 g
40 Folke Åström Eskilstuna SF 1384 g
41 Rolf Åkerman Grängesfirren 1382 g
42 Anders Jacobsson Jönköpings SFK 1332 g
43 Bo Andersson Östgöta SFK 1226g
44 K-G 1144 g
45 Sigge Strid Gullrongens SFK 968 g
46 Anders Björck NGF 946 g
47 Nils Tunströmer NGF 932 g
48 Sören Sahlen Borlänge 919 g
49 Eiert Saxelin Tunabygden 918 g
50 Åke Dahlberg Fagersta 900 g
51 Börje Berg 802 g
52 Stig Axelsson Eeksandfirren 798 g
53 John Green Ovansiljans SFK 772 g
54 Tage Svensson 688 g
55 Gradar Olaison Falun 574 g
56 Olle ågren Knallen 558 g
57 Åke Norgren Torsåker 498 g
58 Johnny Wiktorssen Olofström 478 g
59 Björn Svensson FK Jokers 428 g
60Torbjörn Andersson Borlänge SFK 218 g
61 Knut Linander 202 g
62 Bo Bergquist Simpan 180 g
63 Bå Evaldsto 0g
 





Yngre Herr veteran
1.Jörgen Andersson Falubygdens sfk 6915g   Högsta vikten Herr
2.Uffe Holmgren Kvicksund 6075g
3.Hans Wallin K­holm 4940g
4. Mats Lindberg Fagersta 4860g
5. Inge Svensson Knallen 4142g
6. Kenneth Hansson Ngf 4074g
7. Per Johansson sfk Baltzer 3912g
8. Anders Wetterskog Dalarnas Dövas 3678g
9. Svenne Heby 3614g
10.Tomas johansson sfk Baltzar 3106g
11. Benny Bark Borlänge sfk 3028g
12. Tommy Andersson Ovansiljan 2936g
13. Jan­Erik Söderberg Borlänge sfk 2930g
14. Göran Sandell Torshälla sfk 2860g
15. Dan Ersbjörs Borlänge sfk 2822g
16. Kurt Arne Larsson Ngf 2494g
17. Krister Bergman Smedjebacken 2402g
18. Peter Olsson Stångådalens sfk 2134g
19. Dinne Svensson Fk Knallen 1994g
20. Håkan Dahlström Stångedalens sfk 1804g
21. Börje Andersson Grängesfirren 1668g
22. Stig Enström Älvkroken 1636g
23.Anders Bergström Stockholms Pf 1586g
24. Mats Öjes Skinnkroken 1534g
25. Anders Gottlands sfk 1440g
26 Ola Haarala Katrineholms sf 1418g
27. P­o Liss Falubygdens sfk 1414g
28. Ari Munnukka Karlskoga afk 1040g
29. Stefan Swee Sportfiskarna 1370g
30. Peter Wiktorsson sfk Baltzer 1008g
31. Björn Ölmdal Knallen 968g
32. Lars Sääf Fagersta 950g
33. Sören Sjöberg Björbo floda 938g
34. Sören Nilsson Tärnan 934g
35. Ulf Axen Firren 932g
36. Erik Andersson Fk skinnkroken 906g
37. Göran Sääf Stäket 870g
38. Hans Bjurström Borlänge sfk 804g
39. Thord Högberg Borlänge sfk 668g
40. Micael Glennfalk Stångedalens sfk 558g
41 Anders Karlsson sfk Spöfolket 558g
42. Rolf Björsell Sandared sfk 522g
43. Kjell Johansson Fk Fenan 212g
 
 
Herr
1. Janne Funestig Grängesfirren 6845g
2. Peter Pistol Degerfors 6700g
3. Perra Tjulander Borlänge 6645g
4. Robert Horrat Gnesta SFK 6495g
5. Johan Nilsson Borlänge 6115g
6. Jonas Gustafsson Borlänge SFK 5744g
7. Henrik Bengtsson FK Knallen 5522g
8. Börre Omar Grängesfirren 4822g
9. Jonas Swenson FK­Balans 4680g
10. Anders Axelsson Ovansiljans SFK 4288g
11. Rolf Taskinen Gnesta SFK 4216g
12. Stefan Lundvik Borlänge 4200g
13. Per Häll NGF 4080g
14. Lars Jansson Falubygdens SFK 4074g
15. Mats Larsson Gnesta SFK 3752g
16. Andreas Möller FK Knallen 3694g
17. Per Gref Falubygdens SFK 3538g
18. Mikael Engvall Nora Gyttorp 3508g
19. Daniel Eriksson Svegs SFK 3494g
20. Erik Södergårds Falubugdens SFK 3486g
21. Jörgen Axenmo Gotlands SFK 3452g
22. Jörgen Bertilsson Knallen 3382g
23. Ove Rosén Vattnan 3372g
24. Putte Davidsson Katrineholm 3350g
25. Tobbe Toresson FK Skinnarkroken 3316g
26. Stefan Gren Ovansiljans SFK 3216g
27. Timo Hakulinen Gimo FFF 3216g
28. Per Nilsson Nora Gyttorp 3206g
29. Per Morelius Faluns SFK 3052g
30. Peter Hansson Borlänge 3020g
31. Henrik Persson FK Skinnkroken 2930g
32. Mikael Andersson Knallen 2516g
33. Lars Sandell FK Balans 2466g
34. Kent Lövgren Tunabygden 2440g
35. Emil Löfgren FK Braxen 2386g
36. Peter Nilsson Grängesberg 2380g
37. Kai Lahtinen Idö Torshälla SFK 2350g
38. Peter Teittinen Sandareds SFK 2334g
39. Stefan Spännar Ovansiljan 2312g
 
40.      ??               ?                   2252g
41. Robert Jönsson FK Balans 2224g
42. Patrik Carlsson FK Jokers 2220g
43. Christoffer Carlsson Grängesfirren FK 2192g
44. Owe Westerholm Torshälla 2176g
45. Björn Kajs Ovansiljan 2156g
46. Patrik Eriksson Lidköpings SFK 2094g
47. Rickard Åstand SFK Baltzar 2032g
48. Roland Nyqvist Smedjebacken 1936g
49. Tomas Stenholm Tärnan 1830g
50. Pierre Welander Mälardalens TF 1774g
51. Nicklas Gustavsson Norra Gyttorp 1726g
52. Claes Törneling Tibro 1724g
53. Claes Mattson Ovansiljan 1640g
54. Mats Pettersson Knallen 1570g
55. Jimmy Sjöberg Torshälla SFK 1268g
56. Janne Frisk Grängesfirren 1192g
57. Thommy Lång Knallen FK 1172g
58. Peter Alm FK Klykan 1118g
59. Håkan Grufman Grängesfirren 1098g
60. Tomas Leijon Lidköpings SFK 1030g
61. Pontus Svensson Knallen FK 988g
62. Jörgen Johansson FK Fenan Gnosjö 976g
63. Mats Olsson SFK Vattnan 880g
64. Per­Anders Johansson Knallen 816g
65. Mikael Svensson Värnamo 724g
66. Pierre Kumlin SFK Baltzar 690g
67. Stefan Thorsson SP Halland 610g
68. Anders Milton Stångodalens SFK 546g
69. Mikael Törneklint SK Glimma 414g
 
Äldre Dam veteran
1. Rose-Marie Frisk       Rimforsa FK         1832g
2. Elsie Löfgren              Silverfiskarna       1408g
3. Lena Stridh                Gyllingens SFK      1356g
4. Ellen Jonsson             Borlänge SFK        1234g
5. Monica Rytterlund    Södertälje SFK       946g
6. Sara Westling             Falubygdens SFK   740g
7. Maggan Stridh           Gullringens SFK     664g
8. Lillemor Arvidsson     Borlänge SFK        650g
9.Viveka  Jernberg          Borlänge SFK        614g
10. Inger Åkerman          Grängesfirren      540g
11. Christina Carlsson    FK Jokers               510g
12. Inger Jansson            VSF                         472g
13. Mona-Lisa  Munnukka  Karlskoga AFK 420g
14. Ann-Kersti Norgren   Torsåker              360g
 
Yngre Dam veteran
1. Britt Lindström  Silverfiskarna              3736g
2. Rosie Thörne   Borlänge SFK                 2042g
3. Karin Andersson  FK  Skinnkroken        1424g
4. Monica Andersson     Grängesfirren     1316g
5. Ann-Britt Landström  Torsåker               808 g
6. Anne-Lie Norberg    Torsåker                  780 g
7. Kristina Asp  Falubygdens SFK                  230g
 
Dam
1. Linda-Maria Lundin  Falubygdens SFK   3930g   Högsta vikten  DAM
2. Lotta Engvall  Nora Gyttorp                     3048g
3. Camilla I-Einarsson  FK  Skinnkroken     2194g
4. Kristina Larsson  Nora Gyttorp                1570g
5.Susanne Ivansson  FK  Skinnkroken         1508g
6. Janet Lindberg   Torsåker                         1356g
7. Eva Mörlin   Grängesfirren                       1022g
8. Jeanette Fick  SFK Flugan                           694g
9. Karin Andersson  Björbo Floda FVO          232g
 
Äldre Herr junior
1. Erik Bjurström   Borlänge SFK                  1530g  Högsta vikten Junior
 
Yngre Herr Junior
1. Hugo Enling  Björbo Floda FVO                  398g
2. Jesper Höglund  Gryksbo FK                       332g
3. Gunnar Nykvist  Falubygdens SFK             168g
4. Dennis Eriksson                                              82g
 
Yngre Dam junior
1. Ronja Leijon  Lidköpings SFK                     206g
 
 

  • Lennart » Pimpelpodd - Säsongssummering:  ”Hur går det med er pimpelbibel? Den skulle ju vara klar för flera år sedan?”

  • Claes » Pimpelpodd - Varmkorv:  ”Göran Ingvald i linköping har lite större spolar till sina spön och verktyg för ..”

  • Johan Händig » Tävlingshelg i Umeå:  ”Grattis till vinnaren. Ser framemot fler tävlingar under det innevarande året. ”

  • Calle » Pimpelpodd och genomgång av SM:  ”Stämmer bra. Lag nedanför gränsen hade INTE över 50 fisk. Eller vi kanske hade 5..”

  • Utfyllnadsfiskarn » Hjälp oss!:  ”Jättebra podd ni har! Utveckla gärna det där med utfyllnadsfiskare. Vilka som är..”